Music

 

ALTERNATIVE ROCK: BEST LYRICS
Mai Tatro's Moonlight Drive-In, "Trigger" 

 

ALTERNATIVE ROCK: BEST MUSIC VIDEO
The Spring, "Colors Of Consciousness" 

 

ALTERNATIVE ROCK: BEST NEWCOMER
Iron Will, "Anthem" 

 

BLUES: BEST OVERALL SONG
Georgia Randall, "Fever" 

BLUES: BEST VOCAL PERFORMANCE
Georgia Randall, "You Lied to Me" 

 

CHRISTIAN/INSPIRATIONAL: BEST OVERALL SONG 
Three of the Thirty, "More Of You" 

 

COUNTRY: BEST OVERALL SONG

The Brae, "Start Right Now"

 

EDM: BEST OVERALL SONG
Platynumb Barz, "Freedom Song"

 

FOLK: Best Lyrics
Alto Key, "Whisper In The Mist" 

 

FOLK: BEST OVERALL SONG
Joseph Cesar, "Wasted Dreams" 

 

INSTRUMENTAL: BEST OVERALL SONG
André Barros, "Brisas de Outono" 

 

JAZZ: BEST OVERALL SONG
Shyrl "Tandy" Johnson, "Shelter From the Rain"

 

JAZZ: Best Vocal Performance
Shyrl "Tandy" Johnson, "Walk Out the Door"

 

POP: Best Vocal Performance
Crane Technique, "Just 4 2Nite"

 

POP: BEST OVERALL SONG
Drew Sestito, "Run Away" 

 

ROCK: Best Music Video
Anja and The Dreamers, "Irrelevant" 

 

ROCK: Best Vocal Performance
Tripzville Godz, "Already One" 

 

ROCK: BEST OVERALL SONG
Terretta Storm, "Itchy Trigger Finger" 

 

ROCK: Next Award
Kym Larsen, "Lonely Hearts"  

 

SINGER/SONGWRITER: Best Lyrics
Anja and The Dreamers, "Stars" 

 

SINGER/SONGWRITER: Best Music Video
Bianca Jazmine, "You'll Find Love" 

 

SINGER/SONGWRITER: BEST OVERALL SONG
Mai Tatro's Moonlight Drive-In, "Blind and Broken"  

 

SINGER/SONGWRITER: BEST VOCAL PERFORMANCE
Bianca Jazmine, "The Key" 

 

CELTIC: BEST OVERALL SONG
Kilt the Messenger, "I Will Not Say Goodbye" 

 

2019 INDIE ORIGINALS SONG OF THE YEAR
Ripley, "Balance"

Film

 

BEST WEBBIES
A World of Worlds, directed and created by Barry Gaines

 

BEST SCI-FI TRAILER
Last Breach, directed by Christos Filippou

 

BEST MILITARY TRAILER 2019
Tapferkeit, directed by Joseph Quinn 

 

BEST DOCUMENTARY TRAILER
The Uncelebrated Pioneer (The History Of Harlem Hip Hop), directed by Kevin Stewart (aka DJ Big Stew) 

 

BEST FULL LENGTH COMEDY
The Wall of Flesh, directed by Brian Sturges 

 

BEST ACTRESS
Christin Muuli, The Hideaway

 

BEST ACTOR
Erick Szot, Gym Shorts

 

BEST STUDENT ACTOR
James Coombe, In My Eyes, directed by Tim Doran

 

BEST HORROR TRAILER
Hymns of Abarise - Megan directed by Alex De Luca

 

BEST SUPERHERO
Cape of a Hero directed by Lucyus Ribas 

 

BEST INSPIRATIONAL
PB and J directed by John Granger, written by Sandy Granger-Taulbee

 

BEST MOTIVATIONAL
The Free Agent, directed by Anthony Molina 

 

BEST DOCUMENTARY/BEST DIRECTOR
Forgotten Heroes: The Robert Hartsock Story, directed by Jim Huggins

 

BEST DRAMEDY
Split Decision directed by Tom Kondilas 

 

BEST ACTION FILM
Cold Dawn, directed by Thomas Frick

 

BEST HORROR FILM
Fen, directed by Tuomas Anttonen

 

BEST FOREIGN DOCUMENTARY
The Tune of Baiyang Lake directed by Wang Qi

 

BEST THRILLER SHORT
8 A.M.S directed by Zach Rineer

 

BEST SOCIAL DOCUMENTARY
Maxwell Market Street, directed by Isaih Shaw

 

BEST REAL HERO
Super Tinga Hero From Two Continents

 

BEST MUSICAL
Upstage, directed by Michael Williams

 

BEST VISIONARY
Pandemia, directed by Gwendoline Biliris

 

BEST MUSIC DOCUMENTARY 
Ambition Withdraw: Redux is directed by Chris Braly, Jason Eustice

 

2019 FILM FINALISTS:

  • Free Yourself

  • Holiday Hostage

  • The Three Little Breakups

  • Words of Reasonable Wisdom

  • The Paper Boy Soldiers

  • All-American

  • The History of Everything Circa 1993 to the Present

  • Voilatte Hayes: A True Story

  • dZturb

  • Transgressions

  • Rogue's Coward

  • Quarma

  • Fractured Talez

  • Cimmerian

  • The Sound Catcher

Literature

 

EST CHILDREN'S BOOK

Winner: Planted Pines by T.E. Guthrie
Finalist: Queen Vernita Meets Sir Heathybean the Astronomer by Dr. Dawn Menge and Heath Rhoades 
     
BEST FANTASY
Winner: Sivoa Sunrise by H. Gorlitz Scott 
Finalist: The Spirit of Krynn by Ryan Tyler Palmer 


BEST MYSTERY
Winner: Broken Through by J. C. Paulson 
Finalist: Adam's Witness by J. C. Paulson 

BEST PICTURE BOOK
Winner: Pea Soup Disaster by Elaine Kaye 
Finalist: Queen Vernita's Visitors by Dr. Dawn Menge
 

BEST JUVENILE NOVEL
Winner: Missing Pieces by R. H. Lewis 

BEST NONFICTION

Winner: The Bus Ride Back by L. A. Carastro 

BEST NONFICTION REFERENCE
Winner: Write with FEY by Chrys Fey 

BEST POETRY 
Winner: Love Letters, Unhinged by Melissa J. Kastanias 

BEST SHORT STORY
Winner: Hurricane Crimes by Chrys Fey 

BEST YOUNG ADULT/BEST NEW AUTHOR AWARD
Winner: Knockout Girl by Natasja Eby 

BEST AUDIOBOOK
Winner: T.U.M.G.S. Book One Mildred Betbeze by Brian Williams and Stacey Taylor

Press? Contact info at indieoriginals dot com. Official IndieCon 2019 press release here: https://prlog.org/12777196

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • iTunes - White Circle
  • Spotify - White Circle

Indie Originals Inc.

2328 Citadel Way Ste 103 #309

Melbourne, FL 32940 

Privacy Policy

All rights reserved. © 2019  Indie Originals and IndieCon are registered trademarks. No part of the contents of this website may be reproduced without written permission.